A kijelző kiválasztásánál fontos figyelembe venni azokat a hőmérsékleti értékeket, amelyek mellett a készülék működni fog, továbbá számolni kell a szélsőséges viszonyokkal is, amelyek az alkalmazás környezetében előfordulhatnak.
A mai hagyományos TFT kijelzők üzemi hőmérséklete általában -20 és +70oC közé tehető. Csak ritkán fordul elő, hogy szűkebb tartománnyal rendelkeznek, pl. 0..+70°C vagy 0..+50°C értékek között.
Szerencsére azonban léteznek rendkívül széles üzemi hőmérséklet-tartománnyal rendelkező TFT LCD típusok is, -30°C-tól +80 (85) oC-ig.
Mikor célszerű extra széles hőmérséklet-tartományú kijelzőt használni?
Amennyiben az alkalmazás a szabadban működik, a hőmérsékleti tartomány alsó értékei is érdemes megfigyelni. -20oC körüli értékek Európában minden télen előfordulnak, bár csak néhány napig, mégis megéri számolni vele. A -30oC körüli hőmérséklet még ritkább, de nem lehetetlen.
Ha olyan készülékkel rendelkezik, amelytől elvárható, hogy alacsony hőmérsékleten is jól teljesítsen, úgy a -30 és +85oC tartománnyal rendelkező kijelző a megfelelő választás.
Vannak ellenben olyan esetek is, amikor a meghatározott tartományt meghaladva rövidtávú csökkentett, vagy akár minimális olvashatóság lép fel, ez azonban nem jelent problémát. Az viszont már gondot jelent, hogy ilyen körülmények között a kijelző visszafordíthatatlanul károsodhat. A tárolási hőmérséklet-tartomány sok esetben megegyezik az üzemeltetési értékekkel, így a gyártó nem engedélyezi, hogy a kijelzőt alacsonyabb hőmérsékleten tárolják, vagy akár kikapcsolt állapotban ilyen körülményeknek tegyék ki. Ezért elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük az alkalmazás környezetének hőmérséklet-tartományát.
Milyen hatása van a magas hőmérsékletnek?
Itt is hasonló a helyzet - az LCD-k magas hőmérsékleten veszítenek a kontraszt-értékükből, de ez nagymértékben függ az adott kijelzőtől /technológiától. A magasabb hőmérséklet magasabb követelményeket támaszt az LCD panel alkatrészeivel szemben is.
Zárt, nem szellőztetett járművek kabinjaiban nyáron kb. 50-70°C-os hőmérséklet is uralkodhat. Hasonlóképpen, a védőüveg mögötti kültéri kijelzők, amelyeket akár csak rövid időn át tartó napfény ér, jelentős hőmérsékleti sokknak vannak kitéve.
A kiterjesztett hőmérséklet-tartományú kijelzők ebben az esetben is biztonságosabb választásnak bizonyulnak. Természetesen maga a kijelző, és a háttérvilágítás is hőforrások, ezért nem csak a környezeti hőmérséklettel kell számolni, hanem a kijelző üzemi hőmérsékletével is.
Miben különböznek a kiterjesztett hőmérséklet-tartományú kijelzők a hagyományostól?
A pontos részletek az egyes kijelző-gyártók „know-how” -jának részét képezik, de azt elmondhatjuk, hogy a különbség a technológiában és a folyadékkristályok szerkezetében rejlik. Általában, ha magas hőmérsékleten - a megengedett tartomány felső határán dolgozunk egy termékkel/ anyaggal, akkor ez negatív hatással van az élettartamra. Ugyanez érvényes a kijelzőknél is. Ezért, ha tudja, hogy a kijelzőre a maximálisan megengedett értékek is hathatnak, akkor érdemes lehet kiterjesztett hőmérséklet-tartományú kijelzőt használnia.
A Winstar jelenleg 16 típusú TFT-kijelzőt kínál 3,5”-tól 12,1”-os méretig, -30 és 80 (85)°C -os hőmérsékleti tartományban, beleértve a nagy fényerősségű változatokat is (600-1000 cd/m2). A kínálat pedig folyamatosan bővül.
A kijelzők nagy előnye, hogy a tárolási hőmérséklet- tartomány -40 és +80 (90) oC közötti. Az alábbi táblázat segítségére lehet a jelenleg elérhető TFT-kijelzők közötti gyors tájékozódásban.

A rendkívül széles hőmérsékleti tartománnyal rendelkező WINSTAR kijelzők iránti érdeklődésével keressen bennünket az info.hu@soselectronic.com címen, és utánajárunk a konkrét áraknak és szállítási időnek.
Önnek is tetszenek cikkeink? Ne maradjon le egyről sem! Nem kerül erőfeszítésébe, mi eljuttatjuk Önhöz.