Možná se nabízí otázka, zda má význam použít spínaný stabilizátor pro tak malý proud? Určitě ano, minimálně ze dvou důvodů. Pokud potřebujeme vyrobit 3,3 V např. z 12V, pak při proudu 0,5 A vzniká na klasickém stabilizátoru ztráta až 4,35 W. To je již značný výkon, který dokáže "ohřát" zařízení - zvláště je-li zabudováno v menších krabičkách s hustým rozmístěním součástek na DPS.
Druhý důvod je úspora energie - zejména pokud jde o baterií napájená zařízení. Spínané stabilizátory (SMPS) mají tu "geniální" vlastnost, že díky vysoké účinnosti prakticky využívají téměř celý výkon, odebíraný ze zdroje, tj. pokud potřebujeme např. 5V/0,5 A ze zdroje 15V - stabilizátor z něj neodebírá 0,5 A, ale pouze cca 0,17-0,18 A.
Novinka společnosti Traco Electronic - série TSR 0.5 je funkcí velmi podobná známým osvědčeným DC/DC stabilizátorům TSR1 nebo TSRN1. Hlavní rozdíl je v menším povoleném proudu a citelně nižší ceně . Proto je tato série velmi vhodná pro jakoukoli aplikaci, kde Vám postačí proud do 0,5 A. Velkou výhodou může být široký rozsah pracovních teplot -40 až +90° C (snížení výkonu o 5%/K při teplotě nad 80° C). Maximální vstupní napětí 32V umožňuje použití i při napájení z různých alternativních zdrojů energie s velkým kolísáním vstupního napětí.
Tuto novinku máme prozatím ve verzi s výstupním napětím 5V ( typ TSR 0.5-2450), brzy přibudou další.
V případě zájmu i o neskladové typy nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.
- vysoká účinnost až do 97%
- vynikající stabilizace (regulace)
- rozsah pracovních teplot -40 až +90°C
- ochrana vůči zkratu a přehřátí
- kompaktní SIP3 pouzdro
Líbí se Vám naše články? Nezmeškejte už ani jeden z nich! Nemusíte se o nic starat, my zajistíme doručení až k Vám.
Na tomto místě byla zveřejněna soutěž s následující soutěžní otázkou:
Jaká je typická účinnost typu TSR 0.5-2450?