Dobrze zaprojektowane wyświetlacze i struktury menu, które łatwo zrozumieć na pierwszy rzut oka - oto kluczowe wymogi dla wyświetlaczy wbudowywanych w dzisiejsze urządzenia, w szczególności medyczne. Podstawowy przegląd serii urządzeń Quick UniTFT przedstawiliśmy Państwu we wcześniejszym artykule. Tym razem prezentujemy informacje o pozostałych interesujących korzyściach związanych z tą serią.
Co tak bardzo wyróżnia serię QuickUniTFT?
QuickUniTFT umożliwia wyjątkowo szybkie opracowywanie interfejsów za pośrednictwem obiektowego programowania metodą „przeciągnij i upuść”, nawet bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Po zapoznaniu się ze środowiskiem i możliwościami, które oferuje, w ciągu kilku godzin można zaprogramować dość potężny interfejs graficzny.
To nadzwyczajne uproszczenie i skrócenie procesu tworzenia z łatwością rekompensuje koszt modułu przekraczający cenę standardowego modułu TFT, przynajmniej w przypadku produkcji na małą i średnią skalę.
Dzięki kompaktowej przekątnej ekranu wynoszącej 5 cali (wymiary ekranu: 136 mm x 96 mm), uniTFT050 idealnie nadaje się do zastosowań w sprzęcie medycznym. Oferuje on możliwość wyświetlania grafiki wektorowej w rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Bardzo szybkie odświeżanie wynoszące 50 fps (klatek na sekundę) gwarantuje brak rozmycia obrazu nawet w przypadku wyświetlania poruszających się obiektów i animacji. Nadzwyczajna jasność wynosząca 900 cd/m² zapewnia wysoki kontrast we wszystkich warunkach oświetleniowych, w tym w bezpośrednim świetle słonecznym.
Wersja EA uniTFT50-A dostarczana jest bez panelu dotykowego, zaś wersja EA uniTFT50-ATC wyposażona jest w pojemnościowy panel multidotykowy działający nawet w przypadku umieszczenia za szklaną szybą o grubości 4 mm lub gdy operator nosi cienkie rękawice.
Wygodne tworzenie układu ekranu metodą „przeciągnij i upuść”
Dzięki zintegrowanemu zestawowi komend oraz edytorowi graficznemu „uniSKETCH for Windows", nawet mniej zaawansowani technicznie twórcy mogą opracować atrakcyjny projekt środowiska graficznego. Dostępne są pomocne, standaryzowane arkusze stylów, które można dostosowywać do indywidualnych potrzeb, a także bogata biblioteka atrakcyjnych pod względem graficznym obiektów, w tym obrotowych i przesuwnych elementów sterujących. Właściwości wszystkich elementów prezentowanych na ekranie, takie jak kształt, kolor, pozycja lub powiązane działania, można w dowolnym momencie edytować. Służące temu komendy przechowywane są w formie makr na wbudowanej karcie microSD card, a także dostępne w czasie wykonywania programu za pośrednictwem interfejsu szeregowego.
Do układu można z łatwością włączyć obrazy we wszystkich popularnych formatach graficznych. Istnieje również możliwość odtwarzania zgodnie z wymaganiami plików audio, np. w celu dźwiękowego poinformowania o alarmie lub błędzie. Dzięki zmiennej przejrzystości (alpha blending) można z łatwością uzyskać subtelny wygląd i dobrą widoczność wyświetlanych komunikatów, przycisków dotykowych oraz innych elementów.
Uwzględniono również wykorzystanie urządzenia w różnych krajach - dzięki swobodnie skalowalnemu wyświetlaniu grafiki wektorowej oraz obsłudze standardu Unicode nawet chińskie ideogramy nie stanowią problemu. Wbudowany układ podstawy czasu z podtrzymaniem bateryjnym nie tylko umożliwia dokumentowanie zdarzeń wraz ze znacznikiem czasu na wbudowanej karcie microSD, ale również pozwala na autonomiczne sterowanie procesami.
Szeroka gama interfejsów
Moduły ekranowe zasilane są napięciem 3,3 V. Wszystkie panele wyposażone są w interfejs USB na potrzeby programowania (nadpisywania zawartości układów EEPROM i FLASH), lub na potrzeby późniejszej eksploatacji. Ponadto moduły oferują sześć interfejsów szeregowych: po dwa złącza RS232, SPI oraz I²C. Interfejsy szeregowe wykorzystywane są do komunikacji ze sterownikiem wyższego poziomu (hostem), ale mogą także współpracować z czujnikami lub elementami wykonawczymi.
Urządzenie posiada również wbudowane na stałe cztery wejścia analogowe z możliwością automatycznej reakcji oraz wyjście PWM na potrzeby zadań związanych ze sterowaniem. Listę interfejsów zamyka 16 linii wejścia/wyjścia, z możliwością rozszerzenia do 128. Obrazy z kamery można wyświetlać bezpośrednio na wyświetlaczu za pośrednictwem analogowego wejścia wideo, a także przechowywać w formie gotowej do wydruku na wbudowanej karcie microSD, w celach dokumentacyjnych.
Trzy rozmiary, trzy warianty
Oprócz 5-calowych modeli uniTFT050-A i uniTFT050-ATC, firma ELECTRONIC ASSEMBLY produkuje aktualnie urządzenia w dwóch innych rozmiarach: 7-calowe EA uniTFT070 o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli oraz największe, 10,1-calowe EA uniTFT101 o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, w trzech wersjach: bez panelu dotykowego, z panelem pojemnościowym oraz z panelem oporowym.Już w trakcie opracowywania serii wyświetlaczy QuickUniTFT położono nacisk na specjalne wymogi dla elementów urządzeń medycznych. Rozwój i produkcja urządzenia realizowane są zgodnie z surowymi zasadami zarządzania jakością przewidzianymi w normie ISO9001:2015. Co typowe dla produktów Electronic Assembly, moduły wyświetlaczy będą dostępne przez wiele lat. Producent upraszcza złożone procesy certyfikacji medycznej dostarczając raport dotyczący kompatybilności elektromagnetycznej.
Aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z możliwościami nowej serii wyświetlaczy, ELECTRONIC ASSEMBLY oferuje interaktywną aplikację demonstracyjną „uniTFT" przeznaczoną dla urządzeń z systemami Android oraz iOS. Dostępny jest również bezpłatny edytor „uniSKETCH” wraz z kompleksowym symulatorem.
Wyjątkowy poziom uproszczenia i skrócenia procesu opracowywania nowego interfejsu z łatwością kompensuje cenę modułu uniTFT przekraczającą cenę standardowych modułów TFT, szczególnie w przypadku urządzeń przeznaczonych do produkcji w niewielkiej lub średniej liczbie, gdzie spędzanie miesięcy tylko nad stworzeniem interfejsu graficznego wykorzystującego standardowe (nieinteligentne) wyświetlacze TFT byłoby nieekonomiczne.
Jeśli są Państwo zainteresowani którąkolwiek z wersji modułów uniTFT oferowanych przez Electronic Assembly, prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl
New family of powerful intelligent displays from Electronic Assembly with several interfaces and intuitive programming.
Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.