Mówiąc dokładniej, zazwyczaj najlepiej jest eliminować zakłócenia (EMI) już przy samym ich źródle, jednak ponieważ źródeł zakłóceń bywa w zwykłej sieci 230V AC co nie miara, jedyną skuteczną możliwością jak ochronić nasze konkretne urządzenie jest wyposażenie go w odpowiedni filtr. Drugą zaletą filtra jest również zapobieganie możliwego przenoszenia zakłóceń z naszego urządzenia do sieci publicznej.
Powody, dlaczego używać filtrów lub innych elementów przeciw-zakłóceniowych są dobrze znane. Należy do nich ogólnie ochrona obwodów przed niepożądanymi wpływami (obwody analogowe i cyfrowe) jak również w skrajnych przypadkach ochrony przed uszkodzeniem urządzenia. Zakłócenia to „cichy zabójca“, ponieważ pojawiają się z różnym natężeniem i często zupełnie nieregularnie.
Każdy, kto już przeżył szukanie przyczyn, dlaczego urządzenie tajemniczo nie pracuje poprawnie, może realnie opisać problemy, jakie mogą powodować zakłócenia. Błędem było by myśleć, że w danym miejscu nie ma zakłóceń, ponieważ pomimo, że zmierzyliśmy rzeczywiście niski poziom zakłóceń, te mogą się pojawić kiedykolwiek i bez ostrzeżeń.
Zakłócenia w sieci można podzielić do 4 kategorii:
● wahanie (napięciowe) w sieci przemysłowej
● zakłócenia harmoniczne w zakresie 100Hz aż 2 kHz
● zakłócenia przejściowe w zakresie aż do 300 MHz
● sinusoidalne sygnały o wysokich częstotliwościach aż do 1GHz (i więcej)
W praktyce zakłócenia występują zwłaszcza w ostatnich trzech kategoriach. Filtry konstruowane są zazwyczaj z kondensatorów i cewek, ewentualnie również z dalszych części jak warystory, transile, dławiki VHF itd. Filtry szerokopasmowe skonstruowane są często jako 2-3 stopniowe.
Kondensatory załączone między L-N oznaczane są jako „X“ a kondensatory między L-PE i N-PE jako „Y“. Prąd upływu filtra określają głównie kondensatory „Y“. Ponieważ urządzenia medyczne mają bardziej rygorystyczne wymogi, co do prądu upływu, zazwyczaj nie używamy w nich kondensatorów „Y“ (nawet za cenę o nieco mniejszego tłumienia).
Filtry EMI dostępne są w różnych wersjach i najbardziej skuteczne bywają, kiedy zainstalowane są bezpośrednio na wejściu urządzenia. Szwajcarska spółka Schurter jako specjalista w danej dziedzinie, oferuje wiele filtrów skombinowanych z wejściowym konektorem AC i ewentualnie z wyłącznikiem oraz bezpiecznikami. Zaletą jest, że używając taki moduł, zyskujemy od razu 4 komponenty oraz ich mechaniczne zamocowanie na panelu. W naszej stałej ofercie magazynowej znajdą Państwo wiele różnych filtrów. Wiele szczegółów dotyczących konstrukcji filtrów Schurter znajdą Państwo w następującym dokumencie.
W razie zainteresowania również typami poza magazynem, prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl.
- skuteczna ochrona przed zakłóceniami i późniejszymi awariami urządzeń
- wiele typów do wyboru wg wymagań aplikacji
- filtr + wyłącznik + bezpiecznik + gniazdko – 4 w 1
Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.
Na tym miejscu został opublikowany konkurs wraz z następującym pytaniem :
Jaka wielkość bezpieczników odpowiednia jest do filtra Schurter serii FKH?