Specjalista od rozwiązań USB - Future Technology Devices International Limited – FTDI, poszerzył swoją ofertę produktów dla interfejsów USB/serial o nową serię X-Chip. Seria X-Chip, zawierająca 13 układów (7 typów w różnych obudowach), uzupełnia aktualną serię FT-R oraz FT-H. Nowa seria wspomaga szeroki zakres typów złączy jak: UART podstawowy, UART pełnowartościowy, FIFO, I2C, jak również protokół FTDI FT1248 I/O (włącznie z ulepszonym SPI).
Dzięki układom X-chip, inżynierowie mają do dyspozycji rozwiązanie interfejsowe USB 2.0 z szerokimi możliwościami, małymi wymiarami oraz niższą liczbą wyprowadzeń. Wysoki poziom integracji, włącznie z zegarem wewnętrznym oraz pamięcią MTP (Multi-time programmable) dla konfiguracji i zapisu deskryptorów urządzeń, to rozwiązanie głównych problemów związanych z zaprojektowaniem płytek PCB, takich jak lepsze zagospodarowanie przestrzeni oraz obniżenie poboru. Układy X-chip zdolne są do komunikacji z szybkością do 3.4 Mbits/s, zachowując równocześnie niski pobór typowo <8mA podczas pełnej aktywności oraz typowo <125 μA w trybie suspend.
Ze względu na niedawno przyjęte dodatki specyfikacji USB, związane z szybkim ładowaniem urządzeń przenośnych, układ X-Chip posiada wbudowaną funkcję detekcji złącza ładującego (battery charging detection – BCD, dedicated charging port – DCP) i inicjuje przełączenie logiki z trybu transferu danych do trybu ładowania. Znaczy to, że detekcja niekoniecznie musi być wykonywana przez mikrokontroler systemowy, co pozwala na wykorzystanie jego mocy dla zadań głównych. W efekcie mamy prostszy proces detekcji i możliwość ładowania na wyższym poziomie prądowym, przez co skraca się czas potrzebny do ładowania akumulatorów.
Przegląd wszystkich nowych modeli znajduje się w załączonej tabeli, X-chip ulotce ORAZ przeglądzie X-chipów. Dostępnych jest 7 podstawowych modeli - FT200XD, FT201X, FT220X, FT221X, FT230X, FT231X orazZ FT240X. FT200XD jest najmniejszy, w małej 10 pinowej obudowie DFN. Wszystkie ostatnie modele dostępne są w obudowach SSOP i QFN. Opis szczegółowy znajduje się w kartach katalogowych FT200XD, FT201X, FT220X, FT221X, FT230X, FT231X oraz FT240X. Przykład prostego zastosowania slave konwertera I2C/USB ilustruje poniższy obrazek. Dalsze szczegóły dotyczące ładowania akumulatorów można znaleźć w notatce aplikacyjnej AN_175.
Razem z tymi układami, spółka FTDI wprowadziła również szeroki wybór modułów do projektowania. Dostępne są również tzw. moduły breakout, umożliwiające najprostszy sposób podłączenia do USB host. Do wyboru są 4 typy modułów breakout – UMFT200XD, UMFT201XB, UMFT220XB i UMFT230XB. Moduły rozwojowe (evaluation) są w porównaniu do modułów breakout większe, ale umożliwiają dostęp do wszystkich pinów.
- układy złączy USB /serial z prędkościami aż do 3.4 Mbit/s
- przyśpieszają rozwój i wymagają tylko minimum elementów zewnętrznych
- 13 wersji układ/obudowa wspierających złącza: UART, FIFO, I2C, SPI i FTDI FT1248
- funkcja detekcji ładowania akumulatorów (BCD, DCP)
- wewnętrzne generowanie zegara, poszerzone możliwości taktowania
- niski pobór – typowo 8mA w trybie aktywnym / 125uA w trybie suspend
- mała liczba pinów oraz mała wymiary
- konfigurowalne piny CBUS dla BCD, zasilanie LED, wyjście zegara lub GPIO
- wewnętrzna pamięć MTP do zapisu konfiguracji
- wewnętrzny konwerter 3.3V
- wspiera aplikacje zasilane z szyny (5V) lub z własnego źródła (3.3V)
- poszerzony zakres temperatury roboczej -40 °C do +85 °C
Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.