Częstotliwość
Czytniki RFID pracują w trzech głównych zakresach częstotliwości:
• 125 kHz (pasmo LF)
• 13,56 MHz (pasmo HF)
• 868 MHz (pasmo UHF)
Częstotliwość jest pierwszym i najważniejszym parametrem podczas dokonywania wyboru czytnika, ponieważ ma ogromny wpływ na odległość odczytu.
Czytnik UHF zapewnia odległość odczytu wynoszącą kilka metrów, natomiast czytniki HF i LF – od 3 do 15 cm. Czytniki UHF najlepiej sprawdzają się w magazynach, a LF i HF głównie w lokalizacji osób, sprawdzaniu frekwencji i elektronicznych portfelach.
Antena tagu
Antena pętlowa ma duży wpływ na odległość odczytu; przykładowo, karty Clamshell ISO zapewniają odległość do 20 cm ze standardowymi czytnikami. W czytnikach HF stosowane są wytrawiane anteny PCB zapewniające odległość od 15 do 20 cm.
Tagi HF (np. technologia MIFARE®) najlepiej sprawdzą się w przypadku zastosowań, w których szczególną role odgrywa bezpieczeństwo, podczas gdy tagi 125kHz (np. Unique, zwany także chipem EM4100/TK4100/GK4100/EM4200) wykorzystują unikalny, fabrycznie zaprogramowany kod 64-bitowy, który można łatwo zapisać w specjalnej pamięci (chipy T5577), klonując w ten sposób oryginalny tag.
W tagach HF stosowane są głównie chipy MIFARE®, znane także jako ISO14443, z pamięcią zabezpieczoną hasłem. Tagi te mogą być wykorzystywane do przechowywania zabezpieczonych informacji, np. zapłaconej z góry kwoty za korzystanie z aquaparku czy w komunikacji miejskiej.
Tagi MIFARE® i NFC (z chipami MIFARE® Ultralight, S50, Desfire, NTAG203/213, itp.) można łatwo odczytać przy pomocy smartfona: wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, np. TagInfo z NXP lub podobną, włączyć NPC na smartfonie i uruchomić aplikację. Następnie należy przysunąć tag do smartfonu i odczytać informacje dotyczące samej karty, pojemności pamięci, UID, producenta chipa, itd.
Zrzut ekranu aplikacji NXP na system Android:
Protokół/interfejs komunikacyjny
W różnych czytnikach stosowane są różnego rodzaju protokoły lub interfejsy komunikacyjne. Aktualnie najpopularniejszym interfejsem jest RS232 i USB, lecz można również znaleźć czytniki z Wiegand, I2C lub RS485. Istnieją nawet czytniki z interfejsem 1-Wire (DALLAS).
Zastępują one przestarzałe czytniki kontaktowe DALLAS w celu przystosowania systemów kontroli frekwencji do technologii RFID. Interfejs Wiegand26 był stosowany głównie z przestarzałymi kartami z paskiem magnetycznym. Czytniki RFID z interfejsem Wiegand zastępują przestarzałe czytniki pasków magnetycznych.
Przed zakupem zawsze należy sprawdzić interfejs i protokół komunikacyjny czytnika; na rynku dostępnych jest wiele wariantów, np. HID, szeregowy port wirtualny UART przez emulację portu USB, etc.
Pamięć wewnętrzna
Niektóre czytniki RFID mają wbudowaną pamięć wewnętrzną i mogą działać automatycznie za pomocą elektronicznej blokady. Czujniki te pracują głównie w paśmie LF, posiadają wyższą klasę ochrony IP oraz mocną obudowę do umożliwiającą montaż na zewnątrz pomieszczeń.
Tagi
Tagi występują w wielu kształtach i kolorach. Najczęściej spotyka się białe karty ISO o wymiarach 85x54x0,7 mm, na których łatwo można wykonywać nadruki, dzięki czemu mogą być spersonalizowane.
Karta Clamshell również jest biała, jednak jej grubość wynosi 2 mm; ponadto, wyposażona została w antenę pętlową o dużym wzmocnieniu oraz zapewnia dużo dłuższe odległości odczytu niż standardowa karta ISO.
Tagi w formie breloków i opasek na nadgarstek również dostępne są w różnych kolorach. Odległość odczytu takich tagów jest ograniczona ze względu na ich maksymalną wielkość wewnętrznej anteny pętlowej.
Dostępne są nawet tagi szklane o wymiarach 13,3x3,15 mm. Wykorzystuje się je do znakowania zwierząt i innych specjalnych zastosowań.
W naszej ofercie można znaleźć najpopularniejsze produkty RFID, dostępne bezpośrednio z magazynu lub na zamówienie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami i wyślij wiadomość na adres: info@soselectronic.pl
MIFARE® i MIFARE Classic® są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy NXP B.V.