A szélsőséges hőmérsékleti hatásokhoz való viszonyulást már bemutattuk korábbi cikkünkben: Ölflex HEAT – és a forró nyár már nem érheti meglepetésként
Amennyiben érdekli Önt a kábelek hőállóképessége, esetleg agresszívkörnyezetben használja azokat, vagy legalább kültéri környezetben, így biztosan érdekelni fogja a kábelek kémiai ellenállóképessége is.
Mit érdemes tehát tudni a kémiai ellenállásról?
Nagy általánosságban érvényes, hogy hasonlít a hőmérséklet ellenálláshoz. Tehát azok az anyagok, amelyek ellenállnak a magas hőmérsékletnek, gyakran ellenállóbbak a különböző vegyi anyaggal szemben is, de természetesen nem vonhatunk ilyen egyszerűen párhuzamot közöttük – ez csak részben igaz, és csak bizonyos anyagok esetében.
Tipikus példa a PTFE (FEP, teflon,...), amely amellett, hogy kiváló ellenállást mutat a szélsőséges hőfokokkal szemben továbbá ellenáll a legismertebb kémiai anyagoknak. Viszont eléggé drága, és főleg egyerű vezetékeknél használatos, így a legtöbb esetben nem ez lesz a legideálisabb választás.
Kevésbé ismeretes az a tény, hogy a különböző anyagok ellenállóképességét nagyban befolyásolja a használt szigetelőanyag minősége (a finomítás mértéke + adalékanyagok).
Például az átlagos PVC szigetelés valóban ”átlagos” lehet – alacsony ellenállóképeséggel a legtöbb agresszív anyaggal szemben és gyors rugalmasságvesztéssel alacsony hőmérsékleten. Ezzel szemben a nagymértékben finomított PVC szigetelés lényegében ellenállóbb, és nagyobb rugalmasság is jellemzi.
A dinamikusan fejlődő, tapasztalt gyártók, mint amilyen a Lapp Group is, ilyen és ehhez hasonló anyagokkal dolgoznak, és a cikk végén látni fogja, hogy számos rendhagyó anyagot használnak, amelyek sok szempontból felülmúlják az átlagot, vagyis legalábbis nagyon kedvező gazdasági alternatívát kínálnak.
Gyakran használt szigetelőanyagok:
PVC (beleértve a különböző módosított változatokat is) – az egyik legáltalánosabb szigetelés jó mechanikai ellenállással.
Bár hideg hatására könnyen elveszíti rugalmasságát (kivéve a speciális LT – low temperature típust), viszont különösen jól ellenáll számos maró hatású anyagnak, kivéve a salétrom- és sósavat, benzint és egyéb szervest oldószert. Az olajokkal szembeni ellenállás közepes / kicsi.
Szilikon (pl. Olflex Heat 180) közepesen nagy ellenálló képességgel bír számos szerves és szervetlen vegyszerrel szemben, viszont koncentrált savak, olajok és oldószerek környezetében használata nem ajánlott.
PTFE, FEP és hasonló „teflon” alapú szigetelés – rendkívül magas ellenálló képesség csaknem minden ismert vegyszerrel szemben.
Valójában ez az „első számú“ választás, amit olyan esetekre ajánljunk, amikor nem tudja előre milyen hatásoknak lesz kitéve alkalmazása, de biztos akar lenni, hogy a kábel ellenáll. Ehhez még kiváló mechanikai tulajdonságok is társulnak széles hőmérséklet tartományban, tehát ez egy tökéletesen „elpusztíthatatlan” anyag, amivel nem lőhet mellé. Ha még az ára is alacsonyabb lenne, akkor valószínűleg ez lenne a legelterjedtebb szigetelőanyag..
Összetett szigetelésű, általános halogénmentes kábelek (Olflex 130H, Unitronic LiHH) – az agresszív vegyszerekkel szemben közepes/alacsony ellenállóként osztályozzuk őket. Ezek a kábelek tiszta, vegyszermentes környezetben alkalmazhatók.
Poliuretán (PUR) – rendkívül rugalmas anyag, és alacsony hőmérséklet mellett is jól szolgál. Halogénmentes, ellenáll a mechanikai sérüléseknek és kopásnak. Közepesen jól ellenáll a vegyszerek nagy részének, viszont találunk pár olyat, ami gyorsan kárt tehet a PUR szigetelésben, különösen az erős savak. Ez az anyag könnyen hidrolizálható és magába szívja a nedvességet, ezért nem ajánlatos hosszú távon nedves környezetnek kitenni.
Gumi szigetelés (pl. H07RN-F) – kiváló tulajdonságokkal rendelkezik széles hőmérsékleti tartományban (hideg környezetben sem veszítik el rugalmasságukat), valamint számos olaj hatásának is ellenáll. Ez a szigetelés számos maró hatású anyagnak ellenáll, de persze vannak „gyengepontjai”, mint amilyen a foszforsav, sósav, benzin, stb.
Ahogy azt a cikk elején is említettük, a csúcsminőségű gyártók az imént felsorolt anyagok mellett új, rendkívül értékes tulajdonságokkal rendelkező anyagokkal is dolgoznak. Ilyen például az optimalizált, hőre lágyuló elasztomer, a TPE, amelyet a LAPP a ROBUST kábeleknél alkalmaz.
Az Olflex Robust és Unitronic Robust kábelcsaládokhoz használt TPE szigetelőanyag a következő tulajdonságokkal rendelkezik:
- ellenáll az olajoknak (bio olaj, zsírok, viaszok) és emulzióknak, amelyek általában eléggé agresszívak a PVC és PUR szigetelésű kábelekre nézve,- ellenáll az ammóniának, biogázoknak és számos agresszív vegyi anyagnak,
- erősen tűzbiztos – halogénmentes, alacsony füstsűrűséggel és toxicitással,
- ellenáll az UV sugárzásnak, az ózonnak és az időjárási viszonyoknak,
- -50 és +90°C között használható
- alacsony kapacitás,
- ellenáll a gyakori gőztisztításnak, nagyon alkalmas agresszív környezetben történő használatra is
- szilárd és sima felület, amely minimálisra csökkenti a kábelszennyezést és megkönnyíti annak tisztítását (élelmiszeripar)
A Robust sorozatú kábelek egyik legfontosabb tulajdonsága a megfizethetőségük, ezért sok esetben ideális megoldás, mindezt a PTFE (FEFE) kábelének töredékéért.
Érdeklődés esetén rövid időn belül és a megfelelő feltételek mellett tudjuk szállítani az alkalmazásához tökéletes kábeltípust.
További LAPP Group termékkel kapcsolatos, vagy egyéb információ esetén kérem, lépjen velünk kapcsolatba az info@soselectronic.hu címen.
Önnek is tetszenek cikkeink? Ne maradjon le egyről sem! Nem kerül erőfeszítésébe, mi eljuttatjuk Önhöz.