Mała/ większa, o niższym, albo raczej wyższym napięciu zaporowym, do lutowania falą, lub przelutowaniem... to tylko niektóre z kryteriów podczas wyboru uniwersalnej diody prostującej. Jeżeli już wiadomo, że wystarczy Państwu prąd maksymalny 1A i średnia szybkość (prostowanie przy niskich aż średnich częstotliwościach), to możemy powiedzieć, że w większości przypadków wystarczy nam tylko jeden typ - SL1M spółki Diotec.
W odróżnieniu od diod Schottky’ego, dla których ważny jest wybór typu z uwagi na napięcie zaporowe dla osiągnięcia jak najmniejszych strat (ponieważ napięcie w kierunku przewodzenia - VF jest znacznie wyższe w przypadku typów o wyższym napięciu zaporowym), standartowe diody krzemowe wykazują tylko minimalną zależność VF od napięcia zaporowego.
Innymi słowy, jeżeli diodą Schottky’ego przepływa prąd np. 1A, jest znaczna różnica VF między typami o niższym napięciu zaporowym w porównaniu z typami o wyższym napięciu. Jednak zwykłe diody krzemowe nie wykazują takich cech, czyli w zasadzie nie ma różnicy, czy w danym miejscu zastosujemy diodę „100V“ lub „1000V“ (o ile celowo nie wykorzystujemy możliwego przebicia przy niższym napięciu). Jeżeli więc mamy do wyboru np. typ 400V i 1000V w takiej samej cenie, nic nie broni kupić raczej typ 1000V i mieć pewność uniwersalnego zastosowania - jeżeli potrzeba, to nawet np. do bezpośredniego prostowania napięcia sieciowego. W efekcie zyskamy np. również wyższą odporność na różne przepięcia.
SL1M oferuje taką uniwersalność dzięki dobrej cenie jak również wymiarom, ponieważ należy do najmniejszych diod 1A na rynku. Jedynym wymaganiem, jeżeli chcemy wykorzystać prąd maksymalny 1A, jest konieczność dotrzymania minimalnej powierzchni miedzi na PCB w okolicy powierzchni lutowanych (pads) około 5x5mm na obydwu stronach. Dla większości aplikacji nie będzie to prawdopodobnie stanowiło problemu, ponieważ na daną powierzchnię składają się również powierzchnie lutownicze innych części (o ile nie generują one ciepła). Naturalnie w takim przypadku nie można przy projektowaniu PCB użyć cieplnego oddzielenia powierzchni (tzw. thermals), lecz tylko nie-lutowalną maskę (solder resist).
Szczegółowy opis znajduje się w karcie katalogowej Diotec SL1 a wiele użytecznych dokumentów dotyczących wyboru i zastosowania diod znajdą państwo w niedawnym artykule „Potrzebujesz diod? - Diotec je ma“.
W razie zainteresowania dowolnymi komponentami spółki Diotec, prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl.
Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.