LCD je léty ověřená, ovšem neustále se vyvíjející technologie. OLED je naopak stále poměrně nová technologie pro průmyslové aplikace. Které z nich dát přednost?
Abychom vám rozhodování trochu usnadnili, shrnuli jsme základní "pro a proti" obou technologií.
V dnešní době stále více aplikací používá displej. Ať už jako prostředek k zobrazení potřebných informací nebo jako interaktivní prvek (HMI - Human Machine Interface) s dotykovým panelem.
Při výběru vhodného displeje bychom měli zvážit zejména následující kritéria:
1. Náročnost displeje na výkon nadřazeného (host) procesoru a na vývoj aplikace
- Klasické znakové displeje s některým ze standardních kontrolerů jsou nejméně náročné na výkon, protože žádaný obsah zobrazují pouze na základě zaslaných kódů - nestaráme se o obsah jednotlivých pixelů. Z uvedeného vyplývá také fakt, že vývoj aplikací se znakovými displeji je nejméně náročný.
- Monochromatické grafické displeje jsou již citelně náročnější na nadřazený (host) procesor, avšak díky integrovanému kontroleru je ovládání poměrně nenáročné a moderní kontrolery (spolu s firmware od výrobce) umožňují výrazné zjednodušení vývoje aplikace.
- Plnobarevné (RGB) grafické displeje jsou pochopitelně nejnáročnější na obsluhu, nabízejí však nejdokonalejší možnost zobrazit libovolný obsah.
2. Inteligence displeje
Předchozí konstatování o náročnosti na nadřazený kontrolér jakož i na vývoj/komplexnost aplikace platí pouze pro standardní displeje bez přidané inteligence.
Na trhu jsou již různé rodiny modulů displejů, které obsahují výkonný grafický procesor a firmware, které spolu s vývojovým softwarem, který je skoro vždy dostupný zdarma, dokáží enormně zjednodušit vývoj grafických aplikací. Výkon použitých procesorů dokonce v mnoha případech postačuje i na řízení okolních komponent, takže se na bázi daného modulu dá postavit celá aplikace, bez nutnosti dalšího mikrokontroléru.
Mezi takové rodiny inteligentních displejů patří například:
- UniTFT od společnosti Electronic Assembly,
- všechny moduly od společnosti 4D Systems,
- rodina EVE od společnosti Bridgetek
- částečně i rodina eDIPTFT od společnosti Electronic Assembly
3. Dotykový panel
Dnes může být již téměř každý displej principiálně osazen dotykovým panelem - rezistivním nebo kapacitním. Dokonce i OLED průmyslové displeje mohou být dostupné s dotykovými panely.
Ačkoliv nás snadnost ovládání a možná i zvyk ze smartphonů láká použít kapacitní displej, ne všude je optimální. Např. možnost ovládat rezistivní panel i v běžných rukavicích je stále velkou výhodou. Platí však, že dotykový panel mírně zhoršuje kontrast a intenzitu jasu displeje, takže pokud je jas displeje prioritou, je lepší použít displej bez dotykového panelu.
4. Světelné podmínky (Ambient Light)
LCD displej může být s podsvícením nebo bez. Drtivá většina dostupných displejů má dnes podsvícení, které umožňuje čitelnost displeje i v tmavém prostředí nebo ve tmě.
Při silném okolním osvětlení a zejména na přímém slunci je však obvykle podsvícení relativně slabé a tak se čitelnost displejů na slunci výrazně zhoršuje. I zde však máme výjimky, kdy díky použité technologii a relativně výkonnému podsvícení lze zachovat slušnou čitelnost displejů i na přímém slunci.
OLED displeje rovněž trpí výrazně zhoršeným kontrastem na přímém slunci, ovšem některé typy poskytují přijatelnou čitelnost i za takových podmínek.
5. Rozsah pracovních teplot
Na trhu je několik technologií displejů, absolutní většina displejů ale využívá nějakou obdobu LCD (STN, FSTN, TFT, IPS…) nebo OLED. Některé v minulosti rozšířené technologie - jako např. VFD (vacuum fluorescent display) jsou stále dostupné, jsou ale výhodné jen pro jisté specifické případy, zejména provoz v mrazech současně s nízkou spotřebou.
Když si tedy uvědomíme, že i moderní IPS TFT panel je ve své podstatě stále displej s tekutými krystaly, vyplývá z toho jeden zásadní fakt - na jeho reakční časy a většinou i kontrast a pozorovací úhly mají značný vliv změny teploty. Avšak i v LCD technologii najdeme typy schopné pracovat v rozsahu až -30...+85°C, musíme počítat s tím, že vlastnosti displeje v hraničních teplotách již nebudou optimální.
Na druhé straně, OLED displeje bourají bariéry nízkých teplot a bez problémů pracují i při -40°C bez zhoršení vlastností.
Při výběru displeje je tedy důležité zvážit teploty, při kterých bude displej pracovat, navíc počítat i s rezervou pro mimořádné teplotní poměry, které se mohou v prostředí dané aplikace vyskytnout. Více se o vlivu teploty na životnost displeje dozvíte v našem článku Ověřte si hranice možností vašeho displeje.
LCD nebo OLED? Shrnutí
Z předešlých odstavců se může zdát, že je technologie OLED vítězem, podívejme se ovšem ještě na současný stav trhu s OLED displeji vhodnými pro průmyslové aplikace.
Ten je zhruba následující:
- Cena OLED displeje je cca 1,5-4x vyšší než u LCD alternativy.
- Typy dostupné pro průmyslové aplikace jsou téměř výlučně typu PMOLED (passive matrix)
- K mnoha klasickým znakovým displejům (2x16, 4x20 apod.) již jsou dostupné OLED alternativy se stejně velkými znaky a shodnými resp. velmi podobnými mechanickými rozměry a rozložením pinů.
- V drtivé většině případů jsou dostupné pouze monochromatické OLED. Plnobarevné RGB verze jsou dostupné jen v malých rozměrech - cca 1,4“-1,7“.
- Větší rozměry průmyslových RGB OLED (jak je známe z dnešních smartphonů) jsou dostupné jen výjimečně, obyčejně mají velmi krátkou dobu dostupnosti, proto nejsou vhodné pro zařízení vyráběné mnoho let.
- Nejlepší čitelnost, ale i životnost (elektrickou) mají žluté OLED. Velmi dobře je na tom i bílá barva. To se odráží i v nabídce na trhu, kde zelené, modré a červené jsou dostupné ve výrazně menším měřítku.
- Spotřeba plně rozsvíceného (myslíme všechny pixely) OLED displeje může být srovnatelná nebo i vyšší než u LCD displeje s podsvícením. V praxi je ale málokdy využit celý displej, proto je spotřeba OLED alternativy většinou nižší.
- Kontrast a pozorovací úhly v případě OLED jsou samozřejmě na výborné úrovni, jak jsme vám již popsali v několika našich článcích.
- Čitelnost OLED na slunci se citelně zhoršuje a i když je poměrně přijatelná, speciální LCD displeje (zvláště transflektivní) mohou dosáhnout na přímém slunci lepšího kontrastu.
Věříme, že vám toto krátké shrnutí pomůže při výběru nejvhodnějšího displeje pro vaši aplikaci.
Trh s displeji a nabídka výrobců se vyvíjí velmi rychle, na objednávku vám však můžeme dodat jakýkoliv displej, ať už ve vzorkových množstvích nebo v množstvích pro hromadnou výrobu. Pokud jste nenašli v našem sortimentu displej vhodný pro vaši aplikaci, neváhejte nás kontaktovat.
Další informace k displejem vám rádi poskytneme na adrese info@soselectronic.cz
Líbí se Vám naše články? Nezmeškejte už ani jeden z nich! Nemusíte se o nic starat, my zajistíme doručení až k Vám.