Az ipari infravörös hőmérőket (spotmeters) és az infravörös kamerákat is széles mérési és működési hőmérséklet-tartomány jellemzi. Általában 0,1°C-os felbontással rendelkeznek, de alapvető pontosságuk általában ±1,5 – 2,5°C közötti.
Noha az ipari infra hőmérők sokkal fejlettebb eszközök, mint a hagyományos orvosi hőmérők, lényegesen nagyobb alapvető pontatlanság jellemző rájuk. Az orvosi hőmérők pontosabbak, mivel általában keskeny hőmérsékleti tartományban vannak kalibrálva (kb. 34-44°C). Ez azonban nem zárja ki annak lehetőségét, hogy ipari hőmérőt is használjunk erre a célra, csak ki kell derítenünk az eszköz alapvető eltérését.
Az ipari infra hőmérővel történő méréshez egy arányos, azaz relatív mérést kell alkalmazni. Más szavakkal, ki kell derítenünk az ipari hőmérőnk eltérését a „normál” hőmérséklethez viszonyítva.
Ha megmérjük egy egészséges ember hőmérsékletét, és kapunk egy bizonyos értéket, pl. 34°C, akkor gyakorlatilag biztos, hogy ha valaki másnak 36°C-ot mérünk, akkor ennek a személynek hőemelkedése van, vagyis homloka 2°C-kal melegebb, mint másoknak.
Fontos azonban, hogy a mérést többször megismételjük. Így ellenőrizhetjük, hogy a hőmérő továbbra is ugyanazt az eredményt (vagy csak kis eltérést) mutatja-e még egy állandó hőmérsékletű tárgy többszörös mérése esetén is. Ellenőrzés céljából teljesen megfelel, ha az iroda belső falát teszteljük, amely legalább néhány percen keresztül állandó hőmérsékleti értékeket fog mutatni.
Az emberi test emisszióképessége körülbelül 0,98, tehát ha a hőmérő lehetővé teszi, azt javasoljuk, hogy ezt az értéket állítsák be készülékükön.
Egy másik fontos tényező, amelyet érdemes szem előtt tartani, hogy az emberi homlokon mért értékek csak ritkán tükrözik a valóságot. Még ha pontos hőmérővel is mérnénk - például ±0,1°C eltéréssel -, ritkábban mutatna 36-36,5°C értéket, mintha a mérést a hónaljban végeznénk. Ennek oka az, hogy a homlok hőmérséklete erősen függ a környezeti hőmérséklettől, és különösen hidegebb és szeles időben lényegesen alacsonyabb lehet, mint a tényleges testhőmérséklet.
A látómező, ill. az orvosi hőmérők látószöge általában szélesebb, mint az ipari hőmérőké, de a gyakorlatban ez egyáltalán nem jelent gondot. A hagyományos orvosi hőmérőket 1 és 5 cm távolságból való mérésre tervezték, és gyakran nem is rendelkeznek optikával, tehát 1:1 és 1:3 arányúak.
Az ipari IR hőmérők általában 1:8 és 1:20 közötti optikával rendelkeznek, és ennélfogva kisebb homlokfelületet mérnek ugyanabban a mérési távolságban. Az ipari hőmérők szűkített érzékelési szöge így előnyös lehet, mivel nagyobb távolságból (pl. 20cm) teszik lehetővé a mérést.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy az említett egyszerű "kalibrálás" segítségével megbízható eredményeket kaphatunk ipari IR hőmérőkkel végzett mérés esetén is. Az orvosi hőmérővel történő lázmérés továbbra is a lehető legegyszerűbb módszer az emberi test hőmérsékletének mérésére. Mindkét típusú hőmérő felbontása általában azonos: 0,1°C.
Amennyiben kérdése merülne fel a méréssel vagy az ipari IR hőmérőkkel vagy kamerákkal kapcsolatban kérjük, forduljon hozzánk bizalommal az info@soselectronic.hu címen.
Önnek is tetszenek cikkeink? Ne maradjon le egyről sem! Nem kerül erőfeszítésébe, mi eljuttatjuk Önhöz.