Produktový manažér SOS electronic, František Ďuríšek, nám v tomto článku predstaví ucelené riešenie ostrovnej aplikácie na napájanie elektrických zariadení s malým výkonom, ktoré nájdu uplatnenie v priemysle, na verejných priestranstvách, v domácnostiach a rekreačných podmienkach.
Najčastejšie ostrovné aplikácie s využitím solárnych panelov s malým výkonom sú:
- autonómne svietidlo – parky, parkoviská, autobusové zastávky
- napájanie kamerového systému
- zabezpečovacie zariadenie objektu alebo záhrady
- napájací zdroj pre zavlažovací systém
- prevzdušnenie vody v jazierku
- snímanie hladiny potokov a riek
- snímanie a meranie rôznych parametrov na diaľku – telemetria
Čo potrebujeme na zostrojenie ostrovnej aplikácie?
„Do sortimentu SOS electronic som zaradil fotovoltické, alebo častejšie nespisovne používaný názov fotovoltaické, panely Solarfam. A aby sme vedeli zostrojiť vlastný ostrovný systém naozaj jednoducho a rýchlo, k solárnym panelom som doplnil aj všetky ďalšie potrebné komponenty, ako sú napájacie konektory, vhodný kábel, ale aj regulátor a akumulátor,“ hovorí na úvod František Ďuríšek.
Ponuku všetkých produktov pre malý solárny ostrovný systém nájdete v našom skladovom sortimente a takisto priamo pod článkom.
Solárny panel Solarfam na 20 W a 30 W
„Na napájanie zariadení s malým výkonom podľa mojich skúseností stačí 20 W až 30 W solárny panel. Príliš veľký solárny panel zaberá totiž veľa miesta a stĺp, na ktorom by bol umiestnený, už musí mať robustnejšiu konštrukciu a riešenie na využitie solárnej energie sa tak už hneď na začiatku zbytočne predražuje,“ pokračuje František Ďuríšek, produktový špecialista SOS electronic.
Do nášho sortimentu alternatívnych zdrojov energie sme teda zaradili 2 typy solárnych článkov:
- 20 W solárny monokryštalický panel Solarfam s označením SZ-20-32M, s na čierno eloxovaným hliníkovým rámom a voľne vyvedenými vývodmi. V tomto prípade máme 2 možnosti na pripojenie. Prvou je, že pridáme konektory a napojíme dlhší kábel. V druhom prípade, keď regulátor a batériu chceme mať v krabičke čo najbližšie pri solárnom paneli, prevlečieme vývody cez priechodku, napríklad M 12 x 1,5 ECO, priamo do krabičky.
- 30 W solárny panel Solarfam SZ-30-36M má už konektory namontované, takže k nim potrebujeme dokúpiť už iba príslušné protikusy, ktoré spomíname v nasledujúcom odseku.
Napájacie konektory pre vodiče s 2,5 mm2 prierezom medi
K solárnym panelom s malým výkonom sme vybrali dva napájacie konektory značky STÄUBLI na jednosmerné napätie, a to PV-KST4/2,5 PV a PV-KBT4/2,5 PV.
Na napájacie konektory pre vodiče s malým prierezom sme sa zamerali preto, lebo na trhu sú dostupné hlavne konektory pre vodiče s väčšími prierezmi, a to 4 mm2 alebo 6 mm2. Samozrejme, môžeme použiť aj väčšie prierezy, ale pre našu potrebu je to zbytočné riešenie. Väčšie prierezy nemajú v našom prípade žiadnu výhodu a sú zvyčajne aj drahšie.
Solárny kábel
Dôležitým článkom každého solárneho projektu je kábel vhodný špeciálne pre fotovoltiku na vnútorné i vonkajšie použitie.
K vybraným konektorom pre káble s 2,5 mm2 prierezom medi odporúčame 1-žilový kábel FLEX-SOL-EVO-TX 2,5 1m (62.7430-91021) značky Stäubli, ktorý je príjemne ohybný a ľahší než káble s väčším prierezom medi. Izolácia dobre odoláva UV žiareniu a poveternostným vplyvom.
Na spoľahlivé krimpovanie kontaktov konektorov k solárnemu káblu odporúčame použiť krimpovacie kliešte PV-CZM-BS (32.6025) opäť značky Stäubli.
MPPT solárny regulátor. S displejom alebo bez?
Ďalšou dôležitou časťou solárneho ostrovného systému je regulátor. Na trhu sú rozšírené 2 typy regulátorov, a to PWM a MPPT regulátor. V zapojení solárny panel s regulátorom typu MPPT získame približne o 20 % viac energie v porovnaní s PWM regulátorom.
Vybrali sme 2 typy solárnych MPPT regulátorov značky Solarfam:
- MPL15 (12/24 V, 15 A), ku ktorému môžeme pripojiť iba olovený akumulátor, a
- SX1045 (12 V, 10 A), pri ktorom si typ akumulátora môžeme zvoliť – buď olovený, alebo aj LiFePO4 akumulátor. Tento regulátor má navyše LCD displej, na ktorom si môžeme nastaviť spomínaný typ akumulátora, ako aj body odpojenia spotrebičov od akumulátora, ďalej na ňom možno zobrazovať napätie v systéme, stav batérie a sledovať status nabíjania počas dňa. Tento solárny regulátor má vstup na snímač teploty a krytie IP32.
Obidva solárne regulátory majú aj 5 V výstup na pripojenie ľubovoľného zariadenia. Je pravdou, že oba regulátory sú trochu predimenzované a hodia sa aj na väčšie výkony, ale svojimi parametrami plne vyhovujú aj našim malým ostrovným systémom.
Akumulátor
Posledným a dôležitým článkom nášho ostrovného solárneho systému je akumulátor. Vyberáme ho podľa typu aplikácie a spôsobu používania nášho solárneho systému.
„Pri akumulátoroch si však dobre pamätajme, že ani pre fotovoltické panely s malými výkonmi nesmie byť akumulátor poddimenzovaný, aby nás neprekvapili napríklad dlhé daždivé dni,“ pokračuje František Ďuríšek.
Ako prvú voľbu odporúčame tieto dva olovené akumulátory:
- NP12-12 – olovený akumulátor 12 V, 12 Ah Yuasa, ako minimálna kapacita akumulátora pre malé solárne zariadenie.
- Ale ak pri testovaní zariadenia zistíme, že to nestačí, nebojme sa použiť akumulátor s väčšou kapacitou. Napríklad v zostave s 2 panelmi, ktoré môžeme natočiť do rôznych uhlov, aby sme dlhší čas využili energiu slnka, vhodným akumulátorom môže byť typ SWL780V z našej ponuky, s kapacitou až 28 Ah.
K solárnemu regulátoru SX1045 však môžeme pripojiť aj LiFePO4 akumulátory, napríklad XCell 12.8-6 (LFP126), prípadne CE-12/20, ktoré môžu byť z dlhodobého hľadiska cenovo výhodnejšie.
Tip na rozšírenie ostrovného solárneho systému
Ak v priebehu používania nášho fotovoltického systému zistíme, že máme predsa len málo energie, bez problémov môžeme pridať ďalší solárny panel do série alebo paralelne. Ak ho navyše pripojíme aj v inom uhle, dokážeme efektívnejšie využiť slnečné žiarenie počas celého dňa.
Solárne regulátory, ktoré sme vybrali do tohto ostrovného systému, takúto konfiguráciu umožňujú. Regulátor MPL15 k 2 solárnym panelom môžeme radiť do série bez problémov, pretože maximálne vstupné napätie z panelov k regulátoru je 75 V.
Ak by sme v takomto sériovom zapojení solárnych panelov chceli použiť regulátor SX1045, tak musíme trochu popremýšlať, pretože maximálne vstupné napätie je 45 V, a to sme už na hranici prípustného napätia. Vstupy by sme mohli chrániť varistorom, alebo môžeme solárne panely zapojiť paralelne.
Veríme, že tento článok bol pre vás dostatočnou inšpiráciou k vyskúšaniu a zostaveniu si ostrovného solárneho systému pre široké spektrum aplikácií.
Máte záujem o viac informácií k produktom Solarfam alebo o technické poradenstvo pri výbere vhodného riešenia? Prípadne máte inú otázku či požiadavku? Prosím, vyplňte nasledujúci formulár, radi vám pomôžeme.
Páčia sa Vám naše články? Nezmeškajte už ani jeden z nich!
Nemusíte sa o nič starať, my zabezpečíme doručenie až k Vám.