Mivel az USB-C csatlakozók kérdése még mindig nagyon aktuális, úgy döntöttünk, hogy aktualizáljuk korábbi cikkünket, és néhány naprakész információval egészítettük ki a mai okoseszközök töltésének és adatátvitelének témakörét.
Az elmúlt hetekben az Apple új iPhone 15 szériájának bevezetése is beszédtéma volt, mivel a vállalat a saját „Lightning” portját USB-C töltőcsatlakozóra cserélte. Az iPhone márka ezzel csatlakozott az összes többi modern okostelefonhoz, számítógéphez, táblagéphez, kamerához és fejhallgatóhoz, amelyek az akkumulátorok töltéséhez és a környezettel való kommunikációhoz már szabványosított porttal rendelkeznek.
A mikro-USB-től az USB-C-ig
2009 óta az IP/09/1049 európai parlamenti rendelet értelmében minden mobiltelefonnak USB-mikrocsatlakozót kellett használnia az akkumulátorok töltéséhez és a környezettel való adatkommunikációhoz. E rendelet alapján számos különféle csatlakozót ugyanolyan mikro-USB csatlakozóval helyettesítettek, ami világszerte jelentősen csökkentette az elektronikai hulladék mennyiségét. Ma a gyors, valamint energiaigényes okostelefonok és táblagépek korában, amelyek gyors akkumulátortöltési képességekkel rendelkeznek, a micro-USB csatlakozó már nem elégíti ki ezeket az igényeket.
Ezért új EP-szabályozást vezettek be, amely előírja, hogy 2024 őszétőla C típusú USB-csatlakozó lesz az összes mobiltelefon, táblagép és kamera közös töltőcsatlakozója az EU-ban. Az egységes, szabványos csatlakozó azt jelenti, hogy nem lesz szükségünk különféle kábelekre a különböző eszközökhöz. A cél az, hogy a fogyasztók könnyebben tudják használni az okoseszközöket, csökkenjen az elektronikai hulladék mennyisége, és hogy befolyásolják, a gyártók hogyan alakítják majd ki új termékeiket a jövőben.
3 paraméter, amire érdemes gondolni, ha USB-C-ről van szó
1. Az USB-C csatlakozó alakja, kialakítása és mechanikai jellemzői
Az USB-C csatlakozó, amelyre néha C típusú USB csatlakozóként is hivatkoznak (habár nem ez a szabvány), az adatátviteli sebesség tekintetében felülmúlja a jelenleg használatban lévő összes többi USB-csatlakozótípust, miközben kisebb, mint például az USB-A csatlakozó.
Az USB-C jelentős előrelépést jelent a korábbi USB-szabványokhoz képest. Ovális, hosszúkás formájú, megfordítható és szimmetrikus kialakítású, ami azt jelenti, hogy már az első próbálkozásra könnyedén csatlakoztathatja a kábelt.
Az USB-C csatlakozó alapesetben 24 pinnel rendelkezik (pl. az Attend 217B-AG01 USB-C csatlakozójánál), de előfordul, hogy csak 16 pinnel (az USB 2.0-ként használt eszközökhöz, pl. a GCT USB4110-GF-A terméknél) vagy csak 6 pinnel rendelkezik, például ha kizárólag tápellátásra használjuk, mint a termékpalettánkban is szereplő a GCT márkájú USB4125-GF-A csatlakozó esetében.
Az USB-C főbb jellemzői:
- Kis méret, szimmetria,
- Tartósság, jellemzően 10 000 ciklusos élettartammal,
- 100 W-tól 240 W-ig terjedő teljesítmény továbbítására képes a töltés során,
- Különböző protokollok, köztük a DisplayPort, a PCI Express és az Ethernet támogatása.
2. Kommunikációs sebesség az USB-C csatlakozókkal
Az áttekinthetőség kedvéért szeretném megjegyezni, hogy az USB-C egy csatlakozótípus, az USB 1.0-tól USB 3.2-ig terjedő tartománnyal pedig a sebességet és a kommunikációs módszereket jelöljük.
Ezek után rátérhetnénk az USB kommunikáció jellemzőire, specifikációira is, de ez már egy külön cikk témája lenne. Ha azonban többet szeretne megtudni az USB kommunikációs módszerről, akkor kiindulópontként ezt a forrást ajánlom: eXtensible Host Controller Interface (xHCI).
„Azt is fontos megjegyezni, hogy az USB-kommunikáció visszafelé kompatibilis. Ha készülékünk támogatja egy bizonyos USB-verzió, például az USB 3.1 kommunikációját, akkor az alacsonyabb verziókat, például az USB 2.0-t vagy akár az USB 1.x-et is támogatja” – magyarázza František Ďuríšek.
Az USB-verziók és -sebességek áttekintése:
- USB 1.0: 1,5 Mbps (alacsony sebesség, fél-duplex)
- USB 1.1: 12 Mbps (teljes sebesség, fél-duplex)
- USB 2.0: 480 Mbps (nagy sebesség, fél-duplex)
- USB 3.0: USB 3.2 Gen 1, 5 Gbps (szupersebesség, teljes duplex)
- USB 3.1: USB 3.2 Gen 2, 10 Gbps (szupersebesség, teljes duplex)
- USB 3.2: USB 3.2 Gen 2 x 2, 20 Gbps (szupersebesség, teljes duplex)
- USB 4: akár 80 Gbps (többprotokollos kommunikáció, Thunderbolt 3)
3. Tápellátás USB-C csatlakozókon keresztül
A mikro-USB-csatlakozó legfeljebb 15 W (5V, 3A) teljesítmény továbbítására korlátozódott, ami már nem elegendő a növekvő teljesítményigényű modern eszközök számára.
Ez teret teremtett az USB PD szabvány, vagy inkább szabványok, a PD 1.0 – PD 3.1 megjelenésének.
USB teljesítményátvitel (PD)
A Power Delivery (PD) technológiával ellátott USB-C csatlakozó a mikro-USB-csatlakozóhoz képest továbbfejlesztett energiaellátási lehetőségeket biztosít, és képes egy eszközt feltölteni vagy róla energiát fogadni.
„A PD-támogatással rendelkező eszközök gyakorlatilag mindkét irányba képesek továbbítani az energiát. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden USB-C kábel vagy eszköz támogatja a specifikáció összes előnyét. Ezért vásárlás előtt mindig el kell olvasni a termékleírásokat” – folytatja František Ďuríšek.
Az USB PD szabványok áttekintése
Az egyes USB PD típusok specifikációinak áttekintése a következő táblázatokban található.
Az USB 1.0 teljesítményátvitel opcióinak táblázata
Az USB 2.0/3.0 teljesítményátvitel opcióinak táblázata
Az USB 3.1 teljesítményátvitel opcióinak táblázata
Az USB PD 3.1 rendelkezik minden olyan tulajdonsággal, ami az USB PD 3.0-ra jellemző, és ezenfelül további feszültségszinteket is kínál. Kibővített PD protokoll opciókkal rendelkezik, és ezáltal természetesen az áramforrások szélesebb skálájával képes együttműködni.
„Amikor USB-C csatlakozóval rendelkező kábelt választ, fordítson nagy figyelmet az olyan paraméterekre, amelyek fontosak lehetnek az Ön számára, például az energiaátvitelre” – jegyzi meg a cikk szerzője.
- USB-C 2,0 m – USB-C 3.2 Gen 1 M/M kábelek; 5 Gbit/s; 20 V/3 A; 2,0 m,
- USB-C 3.2 Gen 2 x 2; 2,0 m (RF-4531576) – USB-C 3.2 Gen 2 x 2 M/M kábelek; 20 Gbit/s; 20 V/5 A; 2,0 m.
Végül egy jó tanács: A különböző tulajdonságokkal rendelkező kábelek használatakor elkerülheti a félreértéseket, ha felcímkézi őket, például színes címkékkel vagy szalaggal. Ha szisztematikus megoldásra van szüksége, termékkínálatunkban kábeljelölőket is talál.
USB-C – egy jól bevált csatlakozószabvány a piacon
Ezzel átvettük a mai modern okos eszközökhöz használt USB-C csatlakozó (Universal Serial Bus) áramellátásra és adatátvitelre való használatának három alapvető paraméterét és legjelentősebb előnyeit. Ez egy sikeres, megbízható és egyedi jellemzőkkel rendelkező csatlakozó megfizethető áron.
„Ha ránézünk az USB-C csatlakozóra, rájövünk, hogy ez az egyszerű csatlakozó számos célra használható, legyen szó akár egyszerű akkumulátortöltésről vagy különböző okoseszközök, például mobiltelefonok, monitorok, laptopok és sok más okoseszköz számára biztosított gyors adatátvitelről” – teszi hozzá végezetül František Ďuríšek.
Az USB-C csatlakozó jelenleg az egyik legnépszerűbb csatlakozó a piacon nemcsak alakja, sebessége vagy hihetetlen teljesítményátvitele miatt, hanem elsősorban a különféle hordozható eszközökkel való univerzális kompatibilitása miatt.
Válasszon a különböző gyártmányú USB-C csatlakozóink vagy USB-kábeleink kínálatából.
Ha további információkra vagy műszaki tanácsadásra van szüksége egy termék kiválasztásakor, vagy ha bármilyen más kérdése vagy kérése merül fel, ne habozzon felvenni velünk a kapcsolatot, szívesen segítünk.
Önnek is tetszenek cikkeink? Ne maradjon le egyről sem! Nem kerül erőfeszítésébe, mi eljuttatjuk Önhöz.