Każdy, kto próbował lutować bez topika a następnie z topikiem, poznał prawdopodobnie ogromną różnicę w rozpływaniu się cyny i w wyjściowej jakości połączenia. Efekt ten jest bardzo wyraźny na PCB z czystymi połączeniami miedzianymi, bez jakiejkolwiek warstwy ochronnej (np. w przypadku samodzielnego wykonania prototypów), jednak różnica jest znaczna również w przypadku płytek z wykończeniem w formie ocynowania (HAL), lub pozłacania (Flash, chemical gold,..).
Może zadają sobie Państwo pytanie, czy ma sens dodawanie topika, jeżeli jest on już w „cynie“ (drucie lutowniczym)?. Oczywiście, topiki w lutach są wysokiej jakości a producenci lutów (Stannol, Koki, Multicore,...) starają się, by uwalniały się podczas lutowania możliwie równomiernie, jednak pomimo tego ciągle dochodzi do pewnego rozpryskiwania. Zwłaszcza podczas lutowania małych połączeń, rozpryskiwanie często powoduje, że topik w ogóle nie dostaje się bezpośrednio na lutowaną powierzchnię, co wyraźnie pogarsza zdolność lutowania. Czar topiku, który nanosimy na PCB, spoczywa przede wszystkim w tym, że znajduje się bezpośrednio na lutowanej powierzchni i w pożądanej warstwie, określonej podczas aplikacji.
Zwłaszcza podczas lutowania części SMD, często nie ma nawet możliwości lutowania metodą „w jednej ręce lut, w drugiej lutownica“, ponieważ zazwyczaj potrzeba nam jednej ręki do trzymania części w pęsecie, a ponadto często nawet lut 0,5mm jest zbyt gruby do dokładnego dawkowania lutu wprost na część np. w obudowie 0402. Dlatego zwykle lutujemy (często jedyną możliwą) metodą pobrania odrobiny lutu na grot lutownicy i następne przystawienie grotu do komponentu. Tu jednak pojawia się problem, że topik nie przeżyje nawet taką kilku-sekundową „podróż“ na grocie lutownicy i ulegnie destrukcji przez wyparowanie, utlenianie,... Natomiast topik aplikowany na PCB zastąpi brakujący topik z lutu a różnica w rozlewaniu cyny jest rzeczywiście bardzo duża.
Dużą zaletą jest fakt, że w suchym warunkach FLUX SK 10 może służyć jako końcowa warstwa na PCB. W środowisku wilgotnym ulega jednak hydrolizie i traci swoje właściwości. W takich warunkach lepiej użyć Plastik 70, Urethan 71 lub Silisol 73.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu karta katalogowa FLUX SK 10. W razie zainteresowania prosimy o kontakt pod adresem info.pl@soselectronic.com.
- skuteczny środek do poprawy lutowania - topik
- szerokie możliwości zastosowania na PCB i dowolne inne połączenia
- chroni również przed korozją
- w suchych warunkach może zostać na trwałe na PCB jako lakier ochronny
- napełniony nieszkodliwym dla otoczenia gazem (CO2)
- po użyciu nie trzeba czyścić dyszę tryskając „do góry dnem“
- dostępny w sprayu, jak również w kanistrach 1l i 5l
Czy spodobały Ci się nasze artykuły? Nie przegap żadnego! Zajmiemy się wszystkim za Ciebie i chętnie sami Ci je dostarczymy.
Na tym miejscu został opublikowany konkurs wraz z następującym pytaniem :
Jaki jest zalecany czas zasychania po aplikacji FLUX SK 10?