Az APACER DDR4 és DDR5 SODIMM DRAM moduljainak összehasonlítása
Formátum összehasonlítása
Sávszélesség és memóriakésleltetés
Az egyszerűsített egyenleteken alapuló számítás, Sávszélesség = Sebesség[MT/s]*8/1000, Memóriakésleltetés[ns] = 2000/Sebesség[MT/s] arra enged következtetni, hogy a DDR5600 CL46 75 százalékkal nagyobb sávszélességgel és 19 százalékkal rosszabb késleltetéssel rendelkezik, mint a DDR4 3200 CL22.
Az Anandtech tesztjei szerint azonban a DDR5-4800 CL40 memória 92,8 ns-ra növeli a rendszer késleltetési idejét a DDR4-3200 CL22-re jellemző 90 ns-hoz képest. Ez csak~3% -kal több, ami látható a szintetikus benchmarkingban, de gyakorlatilag észrevehetetlen a legtöbb valós felhasználási esetben. Hasonló eredmények várhatók a DDR5 5600 CL46 memória esetében is.
Nagyobb DRAM modul kapacitás
A DDR4 maximális memóriasűrűsége chipenként 16 Gb, tehát 16 chippel ez 256 Gbit-et vagy összesen 32 GB-ot jelent. Ehhez képest a DDR5 chipenként 64 Gb-ot kínál, ami 1024 Gbit-et vagy összesen 128 GB-ot jelent – ez négyszer nagyobb kapacitást jelent, mint a DDR4.
Chipbe épített ECC
A nagyobb kapacitáshoz szükséges kisebb memóriacellák, valamint a magasabb órajel növelik az egybites hibák valószínűségét a DRAM chipen. A DDR5 DRAM chip kiszámítja az írás alatt álló adatok ECC-jét, és az ECC-t ugyanazon a chipen tárolja. A DRAM-olvasási művelet során a chip beolvassa az aktuális adatokat és az ECC-t, és kijavíthat bármely egybites hibát az beolvasott adatbitek bármelyikén.
A klasszikus SODIMM DDR5 ECC memóriamodul egy további chipet használ, ahol az ECC és két 36 bites csatorna (32 bit az adatokhoz + 4 bit az ECC) tárolódik. A memóriavezérlő kiszámítja az írandó adatok ECC-jét, majd az adatokat és az ECC-t a memóriamodulba írja. Az olvasási művelet során a vezérlő beolvassa az adatokat és az ECC-t, és létrehozza az ECC-t az olvasott adatokhoz. Ha a számított és betöltött ECC megegyezik, akkor az adatok a CPU-nak, ellenkező esetben a hibajavító programnak kerülnek elküldésre. Így az adatok a memóriavezérlő és a memóriachip között végig védettek.
A memóriához való hozzáférés hatékonyságának javítása
Csatornaarchitektúra
Két független 32 bites csatorna lehetővé teszi a memóriaelérés jobb optimalizálását.
2x bursthossz, 2 független 32 bites csatorna
A 16-os bursthossz (BL16) lehetővé teszi, hogy egyetlen burst 64 bájtnyi adathoz, azaz a CPU puffersorának tipikus méretéhez férjen hozzá egy DDR5 DRAM-modul egyetlen csatornájából. Ez azt jelenti, hogy egy DDR5 5600 DRAM modul hét 64 bájtos műveletet tud végrehajtani ugyanannyi idő alatt, mint a DDR4 3200 négy műveletet.
2x-es bankszám
A DDR5 8-ra duplázza a bankcsoportok számát, miközben a bankcsoportonkénti bankok száma 4 marad. A különböző bankcsoportokhoz való hozzáférés gyorsabb, mint az azonos bankcsoporton belüli bankhoz való hozzáférés.
Ugyanaz a bankfrissítés
A DDR4-ben az összes memóriabankot egyszerre kell frissíteni, még akkor is, ha a DIMM 16 memóriabankja közül csak egyet kell frissíteni, így a CPU-nak meg kell várnia a frissítés befejeződését, addig nem tud hozzáférni a memóriához. A DDR5-ben az „ugyanaz a banki frissítés” funkció lehetővé teszi a csoport egy bankjának frissítését az összes bank helyett. Ez azt jelenti, hogy négyből három bank elérhető marad a CPU számára.
Az Apacer DDR5 SODIMM memóriamodulok raktárkészleten lévő termékekként azonnal rendelkezésre állnak az Ön projektjeihez.
Visszajelzése segít abban, hogy valóban hasznos tartalmakat készítsünk olvasóink számára. Értékelje a fenti információkat, járuljon hozzá egy jelképes összeggel ehhez a cikkhez!
Ha bármilyen kérdése vagy észrevétele van, forduljon hozzánk bizalommal. Még egyszer köszönjük az idejét és a bizalmát.
Több információt szeretne kapni az Apacer termékekről, vagy műszaki tanácsra van szüksége a termék kiválasztásához? Netán más jellegű kérdése vagy kérése van? Kérjük, töltse ki az alábbi űrlapot; örömmel segítünk Önnek.
Önnek is tetszenek cikkeink? Ne maradjon le egyről sem! Nem kerül erőfeszítésébe, mi eljuttatjuk Önhöz.