Plastová alebo kovová, s metrickým alebo PG závitom, rozsah pracovných teplôt, IP krytie, EMC tienenie, odľahčenie v ťahu, ochrana pred prelomením kábla, ... to sú jedny z najčastejších otázok, ktoré si musíte zodpovedať pri výbere vývodky vhodnej pre vašu aplikáciu. Ako to už v našej branži býva, sú aplikácie, kde postačí „bežná štandardná“ vývodka a sú aplikácie, kde záleží takmer na každom parametri (napr. do výbušného prostredia).
Vývodka má v zásade 2 hlavné funkcie: utesniť prechod kábla cez stenu zariadenia a mechanicky uchytiť kábel tak, aby sa nemohol vo vývodke posúvať alebo krútiť. Doplnkovou, ale často dôležitou požiadavkou je tiež, aby bol vyvíjaný minimálny tlak na kábel a prípadne aj ochrana pred porušením kábla pri častom mechanickom namáhaní.
Všetky bežné plastové aj kovové káblové vývodky sú riešené tak, že ich telo má vonkajší závit na strane montujúcej sa do panelu zariadenia. Tento závit je buď metrický (M12, M16,...) alebo tzv. PG (PG9, PG11, ...) podľa staršej nemeckej normy DIN 46320 (ukončená k 31.12.1999). Vývodky PG boli a stále sú veľmi rozšírené, ale do nových aplikácií sa odporúča používať už len vývodky s metrickým závitom. Vývodky s metrickým závitom sú najperspektívnejšie a aj ponuka v tomto segmente je najbohatšia, zatiaľ čo ponuka v segmente PG vývodiek sa postupne zmenšuje. Hlavný rozdiel medzi závitom PG a M je v štandardizovaných rozmeroch závitov a v stúpaní (výške) závitu. Rozdielna veľkosť závitov PG a M sa odzrkadľuje v rozdielnych priemeroch káblov, ktoré tieto vývodky dokážu pokryť. Názorne to dokumentuje priložená tabuľka na obrázku, ako aj dokument Lapp T23 – káblové vývodky, pojednávajúci o náhrade PG/metrické.
Plusom metrických vývodiek je, že v najčastejšie používaných veľkostiach M12 až M32 pokrývajú širší rozsah priemerov káblov než vývodky PG – v tom zmysle, že napr. vývodka M25 nahradí PG13,5 v hornom rozsahu, PG16 v celom rozsahu a PG21 v takmer celom rozsahu.
Malým mínusom metrických vývodiek je, že napr. najmenšia štandardná metrická vývodka - M12 je pre káble od 3,5mm, zatiaľ čo najmenšia PG7 dokáže uchytiť aj kábel s min. priemerom 2,5mm. Avšak aj tu existuje riešenie – tzv. redukované priechodky, t.j. napr. SKINTOP STR-M ktoré majú hrubšie tesnenie a teda dokážu uchytiť aj podstatne tenšie káble (napr. M12 pre káble 1-5mm).
Ak denne nepracujete s katalógmi výrobcov v tomto segmente, tak ste si možno doteraz mysleli, že na jeden každý kábel musíte použiť samostatnú vývodku... Ale nie je tomu tak :-). Existujú aj štandardné vývodky, ktoré majú tesnenie odliate s viacerými otvormi (príp. sú dostupné len samotné takéto tesnenia), čo je veľmi výhodné riešenie šetriace miesto na paneli zariadenia, vhodné najmä pre tenšie káble.
Bežné univerzálne vývodky, ktoré nájdete aj v našej skladovej ponuke, sú dodávané aj s maticou – výhodnou hlavne pri montáži na tenké panely, do ktorých nie je možné narezať potrebné závity. Mnohé vývodky sa však štandardne dodávajú bez upevňovacej matice, nakoľko sa počíta, že sa len zaskrutkujú do panelu. V každom prípade však je možné samostatne dokúpiť plastové aj kovové matice. Kovové matice sú dokonca dostupné aj s rezacími hranami pre dokonalý elektrický kontakt aj v kovových skriniach ošetrených náterom a pod.
Podobne ako všade, kde sa používajú skrutky a matice, by sme mali aspoň „zhruba“ dodržať odporúčané uťahovacie momenty, ako sú popísané v dokumente Lapp T21.
Samostatnou kapitolou sú vývodky „EMC“ a do výbušného prostredia, u ktorých obyčajne požadujeme možnosť ľahko dosiahnuť dokonalé spojenie kovového tienenia (opletenia) kábla s vývodkou a následne so samotným panelom zariadenia.
Okrem štandardných vývodiek vám na požiadanie vieme dodať aj akékoľvek vývodky z ponuky Lapp Kabel – najmä z produktovej rady SKINTOP® a SKINDICHT®.
V prípade záujmu nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.sk.
Lapp Kabel cable glands animation of the popular family.
Páčia sa Vám naše články? Nezmeškajte už ani jeden z nich!
Nemusíte sa o nič starať, my zabezpečíme doručenie až k Vám.